لوگوی معراج گشت آسمان
معراج گشت آسمان با اطمینان سفر کنید...
021-92009299 021-45162

غار خربس قشم

غار خربس قشم

یکی از معروف ترین مکان های تور قشم غار خربس میباشد که به دلیل معروفیت و ساخت چند فیلم سینمایی در آن بسیار معروف میباشد و میتوان آن را نماید جزیره قشم به حساب آورد .

شاید جالب باشد بدانید که این جاذبه در پانزده کیلومتری مرکز قشم، درست در سمت راست جاده قشم به روستای خربس و روستای رمچاه قرار گرفته و نیز در دل ارتفاعات روستای خربس، آثاری از معماری صخره ‌ای قابل مشاهده هستند که به عقیده بعضی از محققین، " نیایشگاه پیروان مهرپرستی و یا پرستشگاه آناهیتا (خدای آب) " بوده اند. 

  یکی از این مکان ‌های دیدنی و تأمل ‌برانگیز در سفر با تور قشم همین غار خربس در جزیره است که با معماری صخره ‌ای و منحصر به فرد خود، گوشه‌ ای از تاریخ این مرز و بوم را روایت می ‌کند.

ین غار در اثر گرداب و تخلیه ماسه‌ها از حفره سنگ‌ها به وجود آمده است و در بین اهالی قشم به غار خربز نیز مشهور است.

هنگام بازدید از غار خربس مجموعه‌ى اتاق‌هایی را مشاهده می‌کنید که با راهروهاى باریک به همدیگر راه دارند و در نهایت به تالار مرکزى بزرگی منتهی می‌شوند. این تالار ۲۵ متر مربع مساحت دارد و در گذشته محلی برای اجتماع بومیان بوده و در طاقچه‌های آن جهت روشنایی جاچراغى کوچکی تعبیه شده است که زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد.

 

در زاویه‌هاى تاریک و حفره‌هاى زیرین غار خربس خفاش‌هاى دم موشى زندگى مشاهده می‌شوند که در امنین کامل به زندگی خود ادامه می‌دهند. 

 

هنرمندان و سنگ‌تراشان در دوره کنونی در سمت راست غار خربس دالان‌هایی جدید تراشیده‌اند و بر روی دیواره غار نقاشی‌هایی را با الهام از هنر و زندگی دوران باستانی و تصاویر سمبلیک و رمز آلود حک کرده‌اند که جلوه ای نو و زیبا به این مکان تاریخی- طبیعی بخشیده است. بر فراز دهانه غار یک جفت عقاب ماهیگیر که از عقاب‌های نادر و مرغوب جهان محسوب می‌شوند، لانه دارند و از همسایگان همیشگی این اثر ملی ثبت شده به شمار می‌آیند.

تاریخچه غار خربس قشم :

بسیار از تاریخدانان متقد هستند که عمر غارها در ایران بسیار طولانی است و مهمتر اینکه قدمت غار را نیز باستان شناسان به دروه‌ مادها نسبت داده ‌اند.

به عقیده برخی از محققان عالی رتبه این غار در گذشته کاربردهای متنوعی اعم از نیایشگاه پیروان مهرپرستی برای ستایش الهه میترا و پرستشگاه آناهیتا  محلی برای نگهدارى استخوان‌ هاى مردگان (استودان)، مکانی امن برای پناه کودکان و زنان و کهنسالان دشت خربس هنگام یورش دزدان دریایی داشته است و امروزه به یک جاذبه مهم قشم تغییر کاربری داده است.

بازدید از غار خربس قشم :

هنگام بازدید از غار خربس مجموعه‌ اتاق ‌هایی را می بینید که با راهروهاى باریک به همدیگر راه پیدا کرده اند که در نهایت به تالار مرکزى بزرگی می رسند. این تالار 25 متر مربع مساحت را به خود اختصاص داده است و در گذشته محلی برای اجتماع بومیان بوده و جالبه بدونید که طاقچه‌ های آن جهت روشنایی جاچراغى کوچکی وجود دارد که زیبایی خاص و منحصر به فردی به این فضا بخشیده است. در زاویه‌ هاى تاریک و حفره‌ هاى زیرین غار خربس خفاش‌ هاى دم موشى دیده می شوند که در امنیت کامل به زندگی خود ادامه می ‌دهند و خطری برای  کسی ندارند.

 

در ادامه لازم به ذکر است که هنرمندان و سنگ ‌تراشان در دوره کنونی در سمت راست غار خربس دالان ‌هایی جدیدی تراشیده ‌اند و بر روی دیواره غار نقاشی‌ هایی را با الهام از هنر و زندگی دوران باستانی و تصاویر سمبلیک و رمز آلود حک شده که جلوه ای نو و شگفت انگیزی به این مکان تاریخی - طبیعی هدیه کرده است. همچنین بر فراز دهانه این غار یک جفت عقاب ماهیگیر که از عقاب‌ های نادر و مرغوب جهان بشمار می روند، هم لانه گزیدند و از همسایگان همیشگی  و دائم این اثر ملی ثبت شده محسوب میشوند.

 

درباره غار خربس قشم و اطلاعاتی از آن :

در حال حاضر نمیتوان درباره  جاذبه های منحصر به فرد آن کلی حرف برای گفتن داریم. مثلا این غار یکی از متفاوت ترین نقاط دیدنی و نشانه های تاریخ پربار جزیره قشم بشمار می رود و همچنین اینکه یکی از جاذبه های گردشگری متفاوت ایران زمین کلی توریست و گردشگر را مجذوب خود کرده و در امتداد رشته کوه های زاگرس قرار گرفته که به شیوه ای محل اتصال کوهستان و دریا هم میباشد.

 

نظرات در باره قار :

 

به گفته بسیاری از محققان، غار خربس تاریخی کهن و دیرینه ای به همراه دارد که قدمت طولانی آن به دوران حکومتی مادها برگشته و از آنجایی که بسیاری از تاریخ شناسان این غار را به عنوان یکی از پدیده های شگفت انگیز دوران زمین شناختی نامبرده اند؛ لذا هر ساله کلی مسافر و گردشگر، یک روز تفریح و گردشگری خود را به دیدن این غار و جاذبه های تماشایی خارق العاده اش اختصاص می دهند. 

 

مردم محلی می ‌گویند بر فراز غار خربس، در ارتفاعات صخره‌ای همواره یک جفت عقاب ماهیگیر زندگی می‌کنند و تخم می‌گذارند.

این عقاب‌ها از جمله گونه‌های نادر و مرغوب جهان هستند. هم‌چنین در حفره‌های زیرین و زوایای تاریک غار خفاش‌‌های دم موشی زندگی می‌کنند.

کارشناسان می‌گویند نسل این نوع خفاش‌ در حال انقراض است اما خوشبختانه در غار خربس این خفاش‌ها در امنیت به سر می‌برند

 

 

در مورد مردمان این منطقه در گذشته و کاربرد غار در آن زمان نظریه‌های متعددی وجود دارد. برخی می‌گویند در عصر مادها از این غار به عنوان پرستشگاه مهر و الهه‌ی میترا استفاده می‌شد. حتی گفته می‌شود از تالار غار برای برگزاری مراسم یادبود اموات استفاده می‌کردند. روایتی دیگری می‌گوید پس از این که مردم این منطقه پیرو آیین زرتشت شدند از آن به عنوان «استوادان» استفاده می‌کردند، یعنی جایی که استخوان‌های مردگان را در آیین زرشت نگه می‌دارند.


طلاعات بازدید و ساعات ورود به قار :

 برای بازدید از غار خربس قشم همه روزه می توانید از ساعت ۶ صبح تا ۸ عصر مراجعه کنید و برای ورودی باید مبلغی را پرداخت کنید.

مدت زمان پیشنهادی برای گشتن در این غارها ۱ الی ۲ ساعت است. در نظر داشته باشید، غار خربس برای آنهایی که توانایی بالارفتن از پله های زیاد را دارند یا افرادی که به مکان های رمزآلود علاقه مند هستند، بسیار مناسب است، اما برای سالمندان یا افرادی که مشکل زانو و .. دارند و توانایی بالارفتن از پله های زیاد را ندارند و معلولان حرکتی که به ویلچر نیازمندند، مناسب نیست.

 

 

امکانات غار خربس قشم چیست :

بدون شک امکانات موجود در هر جاذبه گردشگری اولین موضوعی است که بیش از هر چیز دیگری توجه گردشگران و مراجعه کنندگان را به خود جلب می کند. می توان گفت امکانات موجود در جاذبه های مهم هر مقصدی، می تواند به عنوان یک عامل موفقیت آمیز در صنعت توریستی و گردشگری در هر مکانی به لحاظ اقتصادی معرفی بشود و قسمت مهم و اعظمی از درآمدهای بسیاری از مکانهای توریستی را تامین سازد؛ اما تمامی این صحبت ها نیز در مورد غار دیدنی خربس قشم نیز صادق است؛ زیرا در این غار نیز می توان به تمامی امکانات زیر براحتی دسترسی پیدا کنید.

  سرویس بهداشتی های منظم و پاکیزه با امکانات بهداشتی عالی

 

  مغازه ها و غرفه های گوناگون و متنوع برای خرید خوراکی و صنایع دستی قشم

  وجود یک مکان مناسب در جلوی درب ورودی غار برای پارک و توقف ماشین ها

 

 

راه های دسترسی به غار خربس قشم :

غار خربس قشم یکی از مکان های دیدنی پر بازدید در جزیره قشم این روزها جزو پرطرفدارترین مکانهای این جزیره است که در 15 کیلومتری این شهر و سمت راست جاده آن قرار دارد.

شما عزیزان با خرید تور قشم از آژنس معراج گشت میتوایند به صورت رایگان از این مکان توریستی و تاریخی بازدید فرماید .

هم جواری این مکان ارزشمند با شهر تاریخی خربس نشان می دهد که در زمان هایی، یک تمدن بزرگ و پیشرفته همچون مادها و ساسانیان در جزیره همیشه زیبای قشم زندگی می کردند و نیز شایان ذکر است که این غار از لحاظ ظاهری و ساختار اولیه شباهت های زیادی به دخمه های ساخته شده در آذربایجان، کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر دارد و بسیار هم دیدنی هستند.

 

تنها راه دسترسی به غار خربس قشم این بوده که باید حتما وارد جاده قشم به سمت روستای دیدنی رمچاه بشوید و بعد از آن در طول راه تابلوهای راهنمایی به سمت غار تعبیه شده اند که به راحتی شما را به سمت این غار هدایت می کنند و در آخر زمان بازدید از این غار هر روز از ساعت 8 صبح تا غروب آفتاب است و هزینه ورودی بازدید تنها 2000 تومان می باشد

  آدرس غار خربس قشم :

استان هرمزگان، جزیره قشم، 15 کیلومتری سمت راست جاده قشم


لازم به ذکر است که این غار که به عجایب هفتگانه قشم هم شهرت دارد در لا به لای تپه های مرجانی کوچک و بزرگ بر دامنه کوهی که بر ساحل جنوبی جزیره قشم مشرف است جای خوش کرده و پیشنهاد می کنیم از دیدن آن غافل نشوید.

 

باید گفت که این غار به دست بشر ساخته شده که در گوشه کنار آن معماری های دیدنی به چشمتان می خورد با وجود هزاران سال متمادی، این غار هنوز هم ظاهر باستانی خود را به بهترین و مطلوب ترین شکل ممکن حفظ کرده است. در ضمن شاید با ورود به این منطقه و دیدن ظاهر ساده و کاملا معمولی این غار اندکی توی ذوقتان بخورد ولی پیشنهاد ما این است که پیش بروید و تک تک جاذبه های آن را ببنیید. شما علاقه مندان به محض اینکه وارد دالان های غار شدید و تعدادی از پله های آن را پشت سر گذاشتید از فکر خود پشیمان می شوید. در پای دهانه این غار دست کنده برکه هایی ساخته شده که تمامی آب باران در آن ها جمع میشوند.

 

 

این برکه در تمامی روزهای سال به جز مواقعی که باران نمی بارد آب دارد. با این توضیحات به محض ورود به داخل غار خنکی دلچسب و مطبوعی به صورتتان می خورد و این می تواند یک استقبال گرم از طرف این جاذبه متفاوت گردشگری برای شما بازدید کنندگان باشد.

 

 

 


مشاهده نظرات

نظرتان را در مورد این تور با ما به اشتراک بگذارید

امتیاز 0 از 5 | از بین 0 امتیاز دهنده به غار خربس قشم
معراج گشت آسمان