فرهنگ و آداب و رسوم مردم مالزی

فرهنگ و آداب و رسوم مردم مالزی

کشور مالزی از آغاز تاریخ محل ملاقات فرهنگ های مختلفی از کشورهای سراسر دنیا بوده است به طوریکه بیش از 1500 سال پیش یک امپراتوری در دره بوجانگ به اتباع هندی و چینی اجازه ورود دادند و البته با ورود ابریشم و طلا به مالزی ، فرهنگ هندی و بودایی نیز وارد این کشور شد و هزاران سال بعد تجار عرب وارد مالاکا شدند و با خود اصول و شیوه دین اسلام را به مالزی منتقل کردند به همین دلیل کاملا چند فرهنگی بودن را در آن حس می کنید .

مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال 2006 میلادی برابر با 22 میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌ است

آشنایی با فرهنگ مردم مالزی

مالایی ها بزرگترین گروه قومی در کشور مالزی هستند که بیش از نصفی از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و اینکه به زبان ملی مالزی صحبت می کنند ، ضمنا به همراه قدیمی ترین مردم بومی گروهی را تشکیل داده اند که با نام " بومی پوترا " شناخته می شوند که به معنی پسران یا شاهزادگان زمین می باشند و همچنین تقریبا تمام مالایی ها مسلمانند . اگر چه امروزه مالایی ها بیشتر در شهرها هستند ولی فرهنگ سنتی مالایی در اطراف کامپونگ و یا دهکده ها متمرکز و دیده می شود . 


لازم به ذکر است که چینی ها برای مدت زمان طولانی طرف های بازرگانی مالزیایی ها بوده اند و بعد از شنیدن اخباری در ارتباط با ثروت در قرن 19 به تعداد انبوه در اطراف دریای جنوب یا " نانیانگ " جمع شدند ، اگرچه بیشتر در قالب یک تصور نمادین ، چینی ها بعنوان بازرگانان مالزی شناخته شده اند .

 

اما در اغلب صنایع خیلی بیشتر موفق بودند . که اولین بازرگانان چینی به کشور مالزی مهاجرت کردند اگر چه معمولا سخت ترین کارها را از قبیل استخراج قلع در معدن و یا احداث راه آهن را انجام می دادند ، بیشتر آنها از بودائی های تائویی هستند که با اجداد خود در سرزمین مادری ارتباطات محکم و زبانزدی دارند و در ضمن آنها حدود 35% جمعیت مالزی را تشکیل می دهند .

 

مردم مالزی


همچنین قدیمی ترین ساکنین مالزی مردم قبیله ای مالزی می باشند که جمعیت این عده حدودا 5% کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد که اکثر آنها در ایالت ساراواک و صباح سکونت دارند . اگرچه مردم قبیله ای مالزی دوست دارند با مشخصات قبیله ای خود شناخته شوند ، ولی مردم شبه جزیره مالزی آنها را تحت عنوان اورنگ اصلی قرار می دهند که به معنی "مردم اصلی " می باشد .

 

ضمنا مهم است بدانید که در ایالت ساراواک اغلب مردم از قبیله دایاک هستند که عموما در خانه های دسته جمعی که به صورت یک کریدور بزرگ است زندگی می کنند که یا در آب زندگی می کنند و یا در خشکی که این بسیار تعجب برانگیز است و همچنین در ایالات صباح اکثر قبیله ها کادازان هستند ، اغلب مردم قبیله ای مالزی وابستگی روانی شدیدی به جنگل های انبوه پر باران دارند به طوری که از هر فرصتی استفاده می کنند که به اینجا بروند .


یک نمونه از پیچیدگی فرهنگی این است که جمعیت مهاجر در طول تاریخ بوجود آوردند تاریخ مهاجران چینی می باشد و اولین چینی هایی که از ابتدا در اطراف مالکا سکونت داشتند و بعد از آشنایی با فرهنگ و ازدواج با آنها در خلیج سکنی گزیدند ابتدا از شهر مالاکا و اطراف آن آغاز گردید . این افراد که به نام های " باباس " و " نوناس " معروف هستند به تدریج تلفیقی ایجاد کردند که نشان دهنده اعتقادات ، رفتار و هنری بود که ترکیب زیبایی از سنت مالایی و چینی بوجود آمد ، به نحوی که فرهنگ جدیدی را تشکیل دادند . 

 

فرهنگ مردم مالزی


شاید آسان ترین راه برای درک پیچیدگی فرهنگ در کشور مالزی ، احترام گذاشتن در سیاست باز دولت مالزی در زمان انجام آداب و رسوم مذهبی می باشد . اگرچه فرهنگ سنتی مالزی که عموما توسط گروه های قومی حفظ شده ، تمام اقوام دیگر مالزی در طی مراسم مذهبی در را بر اعضای دیگر با فرهنگ دیگر باز می کنند .

 

چنین تکاملی یقینا بیشتر از حذف مرز در مذهب بوده و تفاهم را گسترش میدهد و این یک جشن مثبتی است که در مسیر همزیستی سنتی برای هزاره ای می باشد که باعث پیشرفت مالزی خواهد بود و مردم مالزی افرادی بسیار خونگرم و میهمان نواز هستند ، مسلمانها دارای رستورانها و فروشگاه‌هایی هستند که با آرم حلال مشخص می‌شوند ، هندوها به برهما و چینی‌ ها به بودا معتقد هستند .


با توجه به طبیعت بخشنده این سرزمین بومی‌ ها که اکثرا مسلمانند دارای اخلاقی خوش و دست و دل باز هستند و دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملا اروپایی می‌ باشند که با توجه به سرمایه گذاری های شرکت‌ های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی‌ ها این نظم در تمام این کشور مشهود است .


تنها قمار خانه کشورهای مسلمان در این کشور و در بلندای تله کابین شهر گنتینگ و ورود مسلمانان مالائی به آن ممنوع می باشد و اینکه مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال 2006 میلادی برابر با 22 میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌ است و اینکه جمعیت این کشور 28 میلیون است .

 

آداب و رسوم مردم مالزی


مالزی یک جامعه چند نژادی ، چند فرهنگی و چند زبانی است که شامل 65% مالایایی و دیگر قبایل بومی ، 25% چینی و 7% هندی را در خود جای داده است و مالایایی‌ هایی که بزرگترین مجموعه را تشکیل می ‌دهند ، همگی مسلمان هستند چرا که هر فرد باید مسلمان باشد تا از لحاظ قانونی بتواند تحت شرایط امور قانونی کشور مالزی قرار گیرد و به راحتی از امکانات شهروندی خود استفاده کند .

 

مالایایی ‌ها از لحاظ سیاسی نقش غالبی را ایفا می کنند و اینکه گروهی را تشکیل می ‌دهند که " بومیپوترا " نامیده می ‌شود . زبان بومی آنها مالایایی " باهاسا مالایو " می باشد و باهاسای مالزی بسیار شبیه به باهاسا مالایو در کاربردی ‌ترین مواردی است که زبان ملی کشور مالزی شمرده می ‌شود که در نوع خود کاملا متفاوت و خاص است .


در گذشته ، زبان مالایایی عمدتا به خط جاوی نوشته میشده است که یک الگوی خطی بر اساس زبان عربی می باشد و با گذشت زمان ، ترکیب لاتین بر الگوی جاوی به عنوان یک الگوی غالب نگارشی غالب شد و این بیشتر در اثر نفوذ نظام آموزشی استعماری بوده است که به بچه ‌ها نگارش لاتین را به جای الگوی عربی آموزش داده بودند .

 


آداب و رسوم در مالزی

در كشور مالزی نیز مانند كشور ما دید و بازدید از اقوام و بزرگ ‌ترهای فامیل و خانواده درجه یک از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و خواهید دید که در این كشور به مانند بسیاری از كشورها فرزندان خانواده‌ در روزهای تعطیل به دیدن پدر و مادرهایشان می‌ روند و کلی تفریح می کنند و این کار به صورت رسم از سالیان دور در فرهنگ این کشور جا خوش کرده است .

 

آداب مردم مالزی


در ضمن در این كشور مهمانی ‌رفتن و مهمان دعوت ‌كردن خیلی مرسوم نیست و اغلب آنها در خارج از خانه و در مکان های تفریحی و عمومی دور هم جمع میشوند و ساعاتی را در كنار هم کلی خوش می ‌گذرانند .

 


عادات غذایی در مالزی

در زمان اقامتتان در مالزی انواع غذاها از سراسر جهان با قيمت های بسيار مناسب را می توانید تست کرده و کلی لذت ببرید . غذاهاي حلال در هر منطقه ای از مالزی وجود دارد پس شما نگران این موضوع نباشید كه این رستوران ها شامل American Franchises می شود و همچنین نظير  McDonaldl s ، Chili’s ، Pizza Hut ، KFC و Burger  King به راحتی یافت می شود . همچنین به طور كلی شما خواهید دید که فرهنگ ها به بهترين شكل با يكديگر تركيب شده اند و اين تركيبات بی نظير و زیبا ، کشور مالزی را به بهشت غذاهای آسيايی تبديل كرده است که پیشنهاد ما برای شما این است که این غذاها را از دست ندهید . 


در ضمن غذاهای شرقی و غربی و بین المللی نيز در شهرهای بزرگ مالزی به وفور دیده می شود چرا که مالزی محل تلاقی فرهنگ های غرب و شرق است كه در نتيجه باعث ايجاد بيشترين تنوع در پخت غذا با تركيب غذاهایی عالی و مختلف میشود که در نوعت خود بی نظیرند .


عمدتا غذاهای مالايی با شكل و طعم های متنوع  و خوشمزه ای سرو می گردد و وجود انواع غذاها ، تعداد سرآشپزهای حرفه ای بین المللی و آماتور تركيب انواع طعم ها شور ، تند و شيرين که به زیبایی ترکیب میشود نشان دهنده تعداد نامحدودی از مزه های متفاوت است که تجربه هایی تکرار نشدنی برایتان به ارمغان خواهد آورد .

 

تنوع غذا در مالزی نشان دهنده سهولت دسترسی به مواد اوليه تازه و گوناگونی فرهنگ و سنن حاکم در مالزی می باشد. ضمنا يكی از بهترين تجربيات برای تازه وارد ها و توريست هایی که از سراسر دنیا به این کشور سفر کرده اند ديدن مغازه های خواربار فروشي محلي و يا به اصلاح pasar malam می باشد که تجربه جالبی برایتان خواهد بود ، اینکه ديدن انواع ميوه ها و سبزيجات و غذاهای دريايی متنوع كه بعضی از آنها را هرگز در كشور خود نديده اید و يا تست نکردید را تجربه می کنید .


برخی از این رستوران های غذاهای دريايی در کشور مالزی برای دسترسی به مواد اوليه تازه جانوران را به صورت زنده نگه داری کرده و بنا به درخواست مشتریان و یا گردشگران  آن را جلوی خودشان طبخ می كنند ، نکته اساسی اینجاست که آشپزان مالايی شناخت كاملی از طمع ها و تركيب ها دارند و این موضوع باعث شهرت آنان شده است .


در ضمن آشپزان مالايی ، چينی و هندی ارائه دهنده غذاهای سنتی با طعم های بي نظير و متفاوت هستند و با وجود تفاوت در فرهنگ ، وجوه مشترك و شباهت های زيادی در غذاهای معروف آنها ديده می شود که بسیار هم پرطرفدار هستند .


همچنین به خاطر تنوع منطقه ای در سراسر كشور ، تنوع غذايی زيادی در این کشور به چشم می خورد  و اين امری بسیار عادی و طبيعی است كه مردم از سراسر كشور برای خوردن يك نوع غذا و يا ديدن يك رستوران خاص مسافتی طولانی را طی می کنند و بخش های مختلف كشور مالزی غذاهای سنتی منحصر به خود را دارند که هرکدام طرفداران خود را سالهاست که حفظ کرده اند .


مشاهده نظرات

نظرتان را در مورد این تور با ما به اشتراک بگذارید

امتیاز 0 از 5 | از بین 0 امتیاز دهنده به فرهنگ و آداب و رسوم مردم مالزی
معراج گشت آسمان